A Nyirokmasszázs- Manuális nyirokdrenázs jelentése "lecsapolás", az anyagcserefolyamatokból visszamaradt salakanyag, és a vízfölösleg gyors elvezetésére szolgál a nyirokrendszeren keresztül.
Kialakulása:
Ezt a fajta masszázst, melynek során kezelünk finom körkörös és húzó mozdulataival serkentjük a nyirokkeringést, Dr. Emil Vodder dán fiziikoterapeuta dolgozta ki. Módszerét először1932-ben alkalmazta, majd később továbbfejlesztette.
1936-ban Párizsban tárta nyilvánosság elé tapasztalatait.Nehezen indult be, nem fogadták nagy lelkesedéssel, mivel a nyirokcsomók masszírozása tabu volt az orvosok és masszőrök számára.
A drenázsnak semmi köze a klasszikus masszázshoz.A manuális nyirokdrenázs ma már tudományosan bebizonyított és elismert kezelőeljárás.
Alkalmazási terület:
_A nyirokdrenázs kiváló módszernek bizonyult az arc és testkozmetikában.Az arc és szemkörnyék puffadtságának kezelésében, a celllulitos bőr kezelésében.
-nyirokmirigy duzzanatok megszüntetése, nyirokpangás-ödéma-eloszlatása
-sérülések okozta folyadékgyülem eltávolítása
-nyirokérbetegségek
-visszérproblémák, vénás keringészavarok, krónikus lábdagadás kezelése
-terhességi lábödémák, bőrelváltozások, terhességi csíkok
-fogyókúrázóknak a rugalmasság megtartása miatt
-minden olyan bőrelváltozás, ahol fehérje túltengés áll fenn: allergia, krónikus ekcéma, égések, krónikus megfázások
A nyirokrendszert a bőr és a kötőszövet masszírozásával aktiváljuk. Lehetőséget adunk a testnek a felhalmozott mérgek és salakanyagok gyorsabb kiválasztására. Elvezeti a nyirokfolyadékot. Csökkenti a szöveti ödémákat. Mérséklődik a nyomás miatti fájdalom, feszülés.
Élénkül a nyirokrendszer működése és a vérkeringés. Aktiválja az immunrendszert és a sejt-anyagcsere folyamatokat. Fokozódik a salakanyagok felvétele a véráramba. Hat a vénákra is.
NÁltalánosan közérzetjavító. Relaxál testi, idegi és agyi szinten. Felgyorsítja a gyógyulási folyamatokat.
Nyirokrendszer-"Testünk tisztítóberendezése":
Egészségünk megőrzése szempontjából a nyirokrendszer rendkívül fontos szerepet tölt be, ugyanis a nyirokfolyadék szállítja el az anyagcserefolyamatok során termelődött salakanyagokat a szervezetből.A gyulladásos folyamatok során keletkezett nagyméretű fehérjemolekulák is a nyirokfolyadékkal kerülnek vissza a véráramba, ahonnan eljutnak a vesébe, majd végül kiválasztódnak.
Ha a nyirok erek megsérülnek, vagy valami akadályozza a nyirokkeringés működését, akkor a szövetekben felgyülemlik a nyirokfolyadék, a bőr duzzadttá válik, és ha nyomást gyakorolunk rá, mélyedés keletkezik rajta, ami csak lassan húzódik vissza.
Nyirokdrenázs módszerének célja:
Pontosan azt a célt szolgálja, hogy kezünk enyhe nyomásával és finom simító mozdulataival eltávolítsuk a szövetekben felgyülemlett folyadékot.Ily módon a folyadék a nyirokcsomókon keresztül a nyirokrendszerbe kerül, majd onnan a vénás keringésbe jut.Ezt a folyamatot kivezetésnek nevezzük.